Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Ryszarda Napierały odbyło się 18 października 2024 roku przed budynkiem przy ulicy Adama Mickiewicza 33 w Poznaniu, gdzie swoją siedzibę ma Poznański Okręgowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Budynek na którego elewacji odsłonięto tablicę, otrzymał nazwę Dom Chłopa im. Ryszarda Napierały.
Aktu osłonięcia tablicy dokonali wraz z Wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem Zastępca Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania Gerard Hajgelman oraz wieloletni współpracownik Ryszarda Napierały i były Prezes POZRKiOR Sylwester Pawałowski.
Pamiątkowe tablice, które znajdują się przy wejściu do budynku przy ul. Adama Mickiewicza 33 poświęcone były do tej pory trzem zasłużonym patronom: Maksymilianowi Jackowskiemu, Juliuszowi Kraziewiczowi i Stanisławowi Mikołajczykowi. Do tego wybitnego grona dołączyła teraz tablica pamiątkowa ku czci Ryszarda Napierały.
W uroczystości udział wzięli między innymi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, prezes Federacji Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Henryk Sobczak, były minister rolnictwa Stanisław Kalemba, z-ca dyrektora wydziału działalności gospodarczej i rolnictwa Urzędu Miasta Poznania Gerard Hajgelman, sekretarz Miasta i Gminy Buk Aleksandra Wawrzyniak, prezes Wielkopolskiego Związku Plantatorów Buraków Cukrowych Marek Głowiński, przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, pierwszy prezes Izby Rolniczej Józef Waligóra, też licznie przybyła rodzina i przyjaciele Ryszarda Napierały. Uroczystość uświetnił trębacz myśliwski Andrzej Kulka, który odegrał myśliwskie sygnały ostrzegawcze.
– Gdyby zebrać wszystkie opinie i sprawy, którym służył Ryszard Napierała powstałaby potężna encyklopedia, która obrazowałaby dążenia rolników, po to by godnie żyć i efektywnie pracować – mówił wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Podkreślił, że pamięć o tym wspaniałym człowieku na zawsze pozostanie w sercach i myślach, a znaczenie tego wydarzenia jest ze wszech miar cenne, zwracając też uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci o poprzednich pokoleniach.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przez licznie zebrane delegacje.
Przemówienie Pana Prezesa Marka Głowinskiego
„Witam serdecznie wszystkich zgromadzonych w tym szczególnym dniu honorującym pamięć Prezesa Ryszarda Napierały.
Jego życie i praca pozostawiły trwały ślad w sercach wielu ludzi,
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej i nadanie budynkowi przy ul. Mickiewicza 33 w Poznaniu nazwy „ Dom Chłopa im . Ryszarda Napierały, to doskonała okazja, aby oddać hołd jego niezłomnemu duchowi i zaangażowaniu.
To miejsce nie tylko przypominać będzie o jego osobie, ale stanie się także symbolem wartości, które przez całe życie reprezentował, Niech jego obecność w tym budynku przypomina nam o przywiązaniu do wsi, miłość do rolnictwa oraz ciężkiej pracy rolników, którzy z oddaniem dbają o dobro narodu polskiego.
O zaufaniu jakim się cieszył Ryszard Napierała wśród plantatorów, świadczy fakt, iż przez blisko 40 lat zasiadał we władzach Wielkopolskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, z czego przez 27 lat, sprawował funkcję Prezesa Wielkopolskiego Związku. Był aktywnym działaczem we władzach Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. W Zarządzie Głównym pracował łącznie przez pięć kadencji. W latach 2011 – 2015 piastował funkcję wiceprezesa Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Był również członkiem zarządu Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraka Cukrowego – CIBE.
W dowód uznania za całokształt wieloletniej działalności społecznej na rzecz branży został uhonorowany w 2022 roku odznaką im. Stanisława Humnickiego.
W ramach działalności związkowej Prezes Ryszard Napierała brał czynny udział w pracach nad dostosowaniem naszego sektora do warunków uczestnictwa we wspólnotowym rynku cukru. Był współautorem pierwszego ogólnokrajowego porozumienia branżowego, zawartego w 2004r. pomiędzy Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego a Związkiem Producentów Cukru. Jego zaangażowanie przyczyniło się do objęcia sektora buraków najpierw płatnością cukrową, a następnie wsparciem związanym z uprawą buraka cukrowego. Dążył do pełnego wykorzystania przywilejów jakie dawało prawo wspólnotowe w Unii Europejskiej. Rozwiązania systemowe, których był inicjatorem, służą do dziś plantatorom buraka cukrowego.
Prezes Ryszard Napierała był człowiekiem, który na każdym kroku wykazywał się nie tylko profesjonalizmem, ale także empatią i zrozumieniem dla potrzeb rolników. Jego zaangażowanie w ochronę interesów plantatorów oraz działalność na rzecz społeczności lokalnych czyniły Go prawdziwym liderem i wzorem do naśladowania. Zawsze stawiał dobro ogółu ponad swoje osobiste ambicje, dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pasją.
Pamiętajmy o Jego osiągnięciach i wartościach, które pozostawił nam jako swoje dziedzictwo.
Niech ten budynek będzie miejscem spotkań, dialogu i współpracy, a także inspiracją dla przyszłych pokoleń rolników.
Z tego miejsca chciałbym podziękować w imieniu Zarządu Wielkopolskiego Związku jak i Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Prezesowi Kółek Rolniczych Panu Tadeuszowi Łysiakowi oraz wszystkim osobom wspierającym inicjatywę upamiętnienia wybitnej postaci, jaką był Ryszard Napierała. ”