Historia Związku

 

Związek Plantatorów Roślin Okopowych mający swoja prawie 90-letnią historie powstał w 1920r., jako sekcja Związku producentów rolnych i nazywał się Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Po przerwie spowodowanej II wojną światową Związek wznowi ł swoja działalność na przełomie lat 1945/46. Związek Plantatorów Przetwórczych Roślin Okopowych bo taką po wojnie przyjął nazwę został zarejestrowany jako pełno prawna organizacja 25.05.1946 roku. Pod względem administracyjnym teren Wielkopolski stanowił jednostkę terytorialną Związku pod nazwą Okręg Poznański, gdzie rozpoczęło działalność 16 Stowarzyszeń Plantatorów Buraka Cukrowego. Na szczeblu krajowym Stowarzyszenia połączone były w Centralnym Związku Plantatorów Przetwórczych Roślin Okopowych.

Pierwszy numer „Poradnika Plantatora” w połowie października 1946 roku, gdzie redakcja mieściła się w poznaniu przy ulicy Grottgera 4. W miesięczniku znalazły się zagadnienia związane z uprawą buraka cukrowego, cykorii i inne informacje dotyczące dziedzin przetwórczości rolniczej. W1950r. Związek został rozwiązany, a sprawy dotyczące produkcji roślin okopowych przejął przemysł cukrowniczy i ziemniaczany. Pod koniec 1956r. zaistniały warunki umożliwiające reaktywowanie działalności Związku Plantatorów. Walny Zjazd organizacyjny Centralnego Związku Plantatorów Przetwórczych Roślin Okopowych odbył się w Warszawie 15.02.1957r., uchwalono statut, budżet, plan pracy i wybrano władze Związku. W Okręgu Poznańskim powstało 18 Stowarzyszeń Plantatorów Przetwórczych Roślin Okopowych, które łączyły 4190 ogniw wiejskich - sekcji.

W 1963r. działalność Związku koncentrowała się na uzyskaniu lepszych warunków umowy kontraktacyjnej, sprawnej obsługi plantatorów przy odbiorze surowca oraz organizowania i przeprowadzania kontroli przez poszczególne przemysły rolne. Plantatorzy Okręgu Poznańskiego osiągnęli średnio 291,1 q buraków cukrowych z ha. W dniu 27.03.1968r. Zarząd Główny przeprowadził reorganizację Związku powołując w miejsce dotychczasowych stowarzyszeń 17 wojewódzkich Związków Plantatorów Roślin Okopowych i 257 oddziałów powiatowych obejmujących 21 tys. Sekcji okopowych przy kółkach rolniczych. Jednym z podstawowych obowiązków Wojewódzkiego Związku były specjalistyczne szkolenia plantatorów teoretyczne i praktyczne z tematyką nowej technologii uprawy buraków cukrowych i ziemniaków.

Zgodnie z uchwałą Rządu dotyczącą zmian administracyjnych całego kraju w 1975r. uległa zmianie struktura organizacyjna dotychczasowego Związku Plantatorów Roślin Okopowych z dnia 8.07.1975r. o uchwałę nr 18 Rady Głównej Centralnego Związku Kółek Rolniczych z dnia 2.06.1975r., rozwiązaniu uległy oddziały powiatowe, a teren działania dostosowano do nowych granic administracyjnych województwa poznańskiego powołując pełnomocników Zarządu. Na woj. poznańskie został wybrany Pan Antoni Czekała, który to organizował Zarządy Wojewódzkie.

W dniu 11.03.1976r. wybrano skład Zarządu Wojewódzkiego Związku Plantatorów Roślin Okopowych w Poznaniu. Prezesem został P. Antoni Czekała natomiast jego zastępcą P. Czesław Surdyk. Działalność społeczną Związku Wojewódzkiego wspomagała kadra etatowa: 2 pracowników w biurze wojewódzkim i 8 rejonowych specjalistów w SKR obsługujących 6-7 gmin.

Rok 1980 był ostatnim rokiem integracji z Kółkami Rolniczymi. Dnia 12.12.1980r. odbył się w Warszawie Nadzwyczajny Zjazd Delegatów, który podjął uchwałę o wznowieniu samorządnej i samodzielnej działalności Związków Plantatorów Roślin Okopowych. Dopiero ustawa o społeczno-zawodowych organizacjach rolniczych usankcjonowała dotychczasową działalność. Nadzwyczajny Zjazd delegatów Wojewódzkiego Związku Plantatorów Roślin Okopowych, który odbył się w marcu 1983r. w Poznaniu przyjął nowy statut na podstawie, którego Związek został zarejestrowany w sądzie wojewódzkim i posiada osobowość prawną i jest członkiem Krajowego Związku Plantatorów Roślin Okopowych w Warszawie. W skład tego Wojewódzkiego Związku weszło 11 członków Zarządu z Prezesem P. Antonim Czekałą i Wice Prezesem P. Ryszardem Napierałą. Zarząd Wojewódzki powołał 5 Zarządów Rejonowych przy poszczególnych cukrowniach.

Zadania podejmowane w ramach działalności Związku realizowali również specjaliści rejonowi zatrudnieni przez Związek. Rejon Opalenica 3 osoby. Gniezno 2 osoby. Środa 2 osoby.Szamotuły2 osoby. Śrem 1 osoba. Ponadto Wojewódzki Związek zatrudniał Kierownika biura i główną księgową. Razem 12 osób.

Dnia 29.01.1986r. odbył się w Poznaniu Walny Zjazd delegatów Wojewódzkiego Związku Plantatorów Roślin Okopowych. Podsumowano dotychczasowy dorobek, przyjęto plan pracy i wybrano nowe władze.

W latach 90-tych na Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe w Poznaniu zmieniony został statut i nazwa Związku na Wielkopolski Związek Plantatorów Buraka Cukrowego gdzie funkcję prezesa powierzono P. Ryszardowi Napierale, który pełni ją do chwili obecnej, wybierany na kolejnych zjazdach - zgodnie ze statutem co 4 lata. Pozostały skład zarządu jest przedstawiony na stronie internetowej, na której zawarto również nazwiska specjalistów rejonowych i głównej księgowej.

 

Sporządził:

Jan Machowski